הרזיה שפויה - אתר הבית של סמדר פרגר

פגישות אישיות עם סמדר (און-ליין/טלפון/אישי)  |  אוכל אסור , אוכל מותר  |  לשחרר את הגוף - חתמו על העצומה  |  רעב רגשי: איך מזהים אותו ומה עושים איתו?  |  להשתנות: פשוט אבל לא קל! ...על תהליך השינוי, ולמה זה כל-כך קשה.  |  תפריט הרזיה שפויה  |  בחן/י את עצמך  |  ... מורה דרך טוב הוא זה שכבר ביקר במקומות שאליהם הוא לוקח אותך ...  |  מה אוכל אותך? הרצאה ח י נ ם באינרנט!  |  מידע על בעיות אכילה  |  חתמו בספר האורחים  |  סליחה... קודם כל לעצמך!  |  הצטרפות לרשימה שלי  |  סיפור אמיתי על אביבית  |  
דף הבית >> מאמרים כלים מידע >> מאמרים >> איזה דיכאון
 
  איזה דיכאון  
 מאת: סמדר פרגר © ינואר 2007
 
נכתב בלשון נקבה מטעמי נוחות ופונה לבני שני המינים כאחד.
 

דיכאון

איור:
ליזה רודוזין אפוק טיימס ישראל

אחד מכל חמישה איש יחוו דיכאון בשלב זה או אחר של חייהם.
הגבול בין דכדוך, עצב או מצב רוח רע לדיכאון, הוא בהרבה מן המקרים דק מאוד.
המחקרים מעריכים שכ-20% מהאוכלוסיה יסבלו מדיכאון במהלך חייהם. בקרב האוכלוסיה נשים סובלות מדיכאון יותר מגברים(פי ארבע!), אך נתון זה שונה כשמדובר בעם היהודי: יהודים - גברים ונשים כאחד - סובלים מדיכאון יותר מבני העמים האחרים.

אין גורם אחד ויחיד הגורם לדיכאון ולרוב מדובר בצירוף של כמה גורמים יחד. בכל מקרה חשוב לזכור שדיכאון איננו מצב רוח חולף, אלא תופעה הקשורה לשינויים במוח ולחוסר איזון ביוכימי שנלווים לו אותות במוח ובמערכת העצבים.
דיכאון מוגדר כמצב שבו במשך רוב היום נחווה מצב רוח ירוד וחוסר יכולת להנות במשך שבועיים או יותר, בנוסף על שלושה או יותר מהסימנים הבאים:
שינויים בתאבון ובמשקל
הפרעה בשינה: חוסר יכולת להרדם ולישון או רצון לישון רוב היום
אי שקט גופני או האטה בפעילות הגופנית
עייפות או חוסר מרץ או תשישות
תחושות של חוסר ערך עצמי או תחושות מופרזות של אשמה
קשיים בחשיבה ובריכוז או חוסר יכולת להגיע להחלטות
מחשבות חוזרות על מוות או מחשבות אובדניות של ממש או ניסיון התאבדות


הסובלים מדיכאון חשים סבל וייאוש, הערכה עצמית ירודה ונטייה להאשים את עצמם בכל מה שקורה להם.
תחושה של חוסר אושר, או חוסר יכולת להיות מאושר, אופיינית גם היא לדיכאון ובהרבה מן המקרים מתפתחת אצל אנשים שלאורך זמן רב עסוקים בריצוי אחרים והתעלמות מהצרכים האינדיבידואליים והייחודיים להם.

עם כל כמה שדיכאון נשמע מפחיד, הנחווה כדבר שלילי הגורם סבל נפשי (ולעיתים אף פיזי ממש), חשוב לדעת שאפשר להסתכל על דיכאון, בעיקר על דיכאון קל, כעל מצב חיובי דווקא: אחרי הכל, זה שחשים דיכאון אומר שיש לנו יכולת לחוש מה שקורה לנו ולעשות משהו בקשר לכך. מצב של דיכאון מכריח אותנו להאט את מרוץ החיים ולהקשיב לגופנפש שלנו, לעשות את השינויים הדרושים ולאפשר לעצמנו לצאת מן העבר השני של הדיכאון מחוברים יותר לעצמנו, קשובים יותר ומאושרים יותר, מצויידים בכלים שיאפשרו לנו לחיות חיים מלאים, מספקים ומאושרים הרבה יותר. זה גם אומר, שיש לנו את היכולת ואת המשאבים הרגשיים הדרושים לעשות זאת.

 

בכל מקרה, אם את חושבת שאת בדיכאון - אל תמתיני!
פני לאיש מקצוע עם הופעת הסימנים הראשונים של הדיכאון כדי שתוכלי לעזור לעצמך לפני שהמצב יתדרדר ויהפוך קשה, מורכב, מסובך וארוך יותר לטיפול.

לשאלון / מבחן עצמי: האם את בדיכאון?

לפעמים יציעו לך להעזר גם בתרופות נוגדות דיכאון. חשוב שלא תפסלי אותן על הסף מכיוון שהרבה פעמים תרופות בשילוב שיחות טיפוליות, ולאו דווקא שיחות טיפוליות לבדן, הן הדרך המהירה ביותר ליציאה מדיכאון1. הטיפול התרופתי משפר מאוד את היכולת להפיק את מירב התועלת משיחות הטיפוליות. והן מצידן, מחזירות לאדם את תחושת השליטה ומלוות אותו בתקופה קשה זו.
בשנים האחרונות התפתח מאוד המחקר, ויש הבנה רבה יותר לגבי התהליכים הביוכימיים המתרחשים במוח. בעקבות מחקרים אלה פותחו גם תרופות חדשות נגד דיכאון שלחלקן אין כלל תופעות לוואי, או בעלות תופעות לוואי קלות מאוד שחולפות לאחר תקופת ההסתגלות לתרופה.

לחצו כאן לרשימה מפורטת של תרופות נוגדות דיכאון (באנגלית).


 

 

פגישות הדרכה אישית און ליין עם סמדר פגישות אישיות
 - און ליין עם סמדר

        מגיל 18 ומעלה בלבד!

 

bulletmulticol.gif  אל תחמיצי bulletmulticol.gif
מה אוכל אותך?
45 דקות של הרצאה 
און-ליין בחינם!

 לפרטים והרשמה...
 


ישנן גם תרופות צמחיות (טבעיות) לטיפול בדיכאון.
אחת מהן מהרפואה הסינית: Xiao Yao San או Xiao Yao , נמצאה יעילה ביותר לטיפול בדיכאון, והיא בשימוש כבר 900 שנה ללא כל תופעות לוואי.
להרחבה בנושא, לחצו כאן למאמר מאת חדוה שאלתיאל, מטפלת ברפואה סינית.

 

אחרת היא התרופה הצמחית המופקת מצמח ההיפריקום (סנט-ג'והן). ממחקרים עולה כי יעילותה דומה ליעילות תרופות פסיכיאטריות לטיפול בדיכאון קל עד בינוני, ואין לה תופעות לוואי. להרחבה לחצו כאן.

תוסף צמחי נוסף שהוכח יעיל ביותר (בדיוק כמו פרוזאק2) הוא: 5HTP: 5-hydroxytryptophan, המיוצר מזרעים של צמח אפריקאי בשם גריפוניה סימפליקיפוליה (Griffonia simplicifolia). לצערי, תוסף זה לא נמכר בארץ, למרות יעילותו המוכחת והיעדר תופעות הלוואי. למידע נוסף לחצו כאן.

ממחקר חדש עולה שאומגה 3 יעילה גם היא בטיפול נגד דיכאון. היא תורמת לשיפור מצב הרוח ומשפיעה לחיוב באופן כללי על בריאותנו הנפשית. למידע נוסף לחצו כאן.

במחקרים קודמים נמצא קשר בין רמות נמוכות של אומגה 3 בדם לשורה של הפרעות פסיכולוגיות כולל דיכאון קליני, הפרעות קשב (ADHD) ואפילו סכיזופרניה (פיצול אישיות). המקורות הטובים ביותר לאומגה 3 מצויים בדגי ים ממים עמוקים ושמן פשתן. מקורות נוספים הם שמן קנולה, תרד ואגוזי מלך.

בכל מקרה חשוב מאוד להתייעץ עם רופא/ה (עדיף פסיכיאטר/ית) ולהשתמש בכל תרופה או תוסף צימחי עם מעקב מקצועי.

חשוב לזכור שה"תרופה" הטבעית ביותר והטובה ביותר היא פעילות גופנית. הוכח ש-30 דקות של פעילות גופנית כלשהיא שלוש עד ארבע פעמים בשבוע מקלים משמעותית על הסימפטומים של דיכאון וחרדה, אבל טוב לדעת שגם פרקי זמן קצרים יותר (10-15 דקות) עושים את העבודה3. שימו לב שהדגש כאן הוא על הקלת הסימפטומים ולא על ריפוי. על מנת לעזור לעצמך להחלים ממצב של דיכאון כדאי לשקול שיחות עם איש/אשת מקצוע.

לקביעת שיחות אישיות איתי ולפרטים נוספים לחצו כאן.

 


1 במחקר (The New England Journal of Medicine ,18 במאי 2000) השוו בין Nefazodone (Serzonil בשמה המסחרי), טיפול התנהגותי קוגנטיבי (Cognitive behavioral- analysis system of psychotherapy), והשילוב ביניהם, לטיפול קצר טווח של 681 מטופלים עם דיכאון חמור וממושך.
לאחר 12 שבועות החוקרים מצאו כי למרות שחצי מהמטופלים הגיבו ל Nefazodone או לפסיכותרפיה לבד, השילוב ביניהם היה יעיל יותר בצורה משמעותית מאשר כל אחד מהם לבדו.
שיעור הנסיגה מהמחלה היה כמעט פי שניים אצל אלו שקיבלו טיפול ב Nefazodone ובפסיכותרפיה יחד (42 אחוז) לעומת אלו שקיבלו Nefazodone לבד (22 אחוז) או פסיכותרפיה בלבד (24 אחוז). תוצאות אלו עולות בקנה אחד עם ממצאים בעבר, אשר הראו ירידה גדולה יותר בחומרת הסימפטומים (ב 25 אחוז) בקרב חולים אשר קיבלו טיפול משולב לעומת אלו שקיבלו טיפול בתרופה או בפסיכותרפיה בנפרד.
2 Poldinger W, Calanchini B, Schwarz W. A functional-dimensional approach to depression: Serotonin deficiency as a target syndrome in a comparison of 5-hydroxytryptophan and fluvoxamine. Psychopathology. 1991;24:53-81.
למידע נוסף (באנגלית).
3  ראו למשל: Depression and anxiety: Exercise eases symptoms - Mayo Clinic (באנגלית).
 

עודכן לאחרונה: יוני 2008

 

 
מאת: סמדר פרגר, מנחת קבוצות מוסמכת
© כל הזכויות שמורות ©
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מתכני האתר ללא קבלת הסכמה בכתב ומראש. 
כל חומר המופיע באתר ניתן להורדה ושימושו החופשי מותנה בחוקי זכויות יוצרים.
חל איסור מוחלט לשנות, לפרסם, למכור ו/או להפיץ כל חומר שהורד מהאתר בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש בכתב ומראש.

 

 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

| הוספה למועדפים הפוך לעמוד הבית | מפת האתר | ספר אורחים |
שרותים | אישה בתוך אישה בי"ס להורים | אודות סמדר פרגר | תרומה |

  [ ^חזרה^]

בנימה אישית |  לשון החוק  |  תנאי שימוש |  מתכונים וזכויות יוצרים |  כללי הבית בנוגע לפרסום מתכונים |  תקנון חנות וירטואלית

למשרד הוירטואלי

*** האתר מומלץ לצפיה באמצעות דפדפן אקספלורר או פיירפוקס ***

הרזיה שפויה - אתר הבית של סמדר פרגר


הרזיה שפויה © אתר הבית של סמדר פרגר
 התכנים באתרי הרזיה שפויה מיועדים למטרות מידע בלבד ואינם מהווים בשום אופן כלי טיפולי
או איבחוני, או באים להחליף טיפול רפואי או פסיכולוגי.


 
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מתכני האתר ללא קבלת הסכמה בכתב ומראש. כל חומר המופיע באתר ניתן להורדה ושימושו החופשי מותנה בחוקי זכויות יוצרים. חל איסור מוחלט לשנות, לפרסם, למכור ו/או להפיץ כל חומר שהורד מהאתר בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש בכתב ומראש. הרחבה...

sane-way.com
למרות הלשון שבה אני משתמשת באתר זה היא לשון נקבה,
אין לראות בכך פנייה רק לנשים,
כשם שפנייה השגורה בלשון זכר,
במקרים רבים איננה פנייה רק לגברים.האתר עודכן לאחרונה בתאריך: 2.7.2018

ISMHO - Smadar Prager is a Member of International Society for Mental Health Online

Official PayPal Seal

    

Locations of visitors to this page

    Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
  היום כל אחד יכול לבנות אתר באינטרנט. לחצו כאן לפרטים 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לייבסיטי - בניית אתרים