הרזיה שפויה - אתר הבית של סמדר פרגר

פגישות אישיות עם סמדר (און-ליין/טלפון/אישי)  |  אוכל אסור , אוכל מותר  |  לשחרר את הגוף - חתמו על העצומה  |  רעב רגשי: איך מזהים אותו ומה עושים איתו?  |  להשתנות: פשוט אבל לא קל! ...על תהליך השינוי, ולמה זה כל-כך קשה.  |  תפריט הרזיה שפויה  |  בחן/י את עצמך  |  ... מורה דרך טוב הוא זה שכבר ביקר במקומות שאליהם הוא לוקח אותך ...  |  מה אוכל אותך? הרצאה ח י נ ם באינרנט!  |  מידע על בעיות אכילה  |  חתמו בספר האורחים  |  סליחה... קודם כל לעצמך!  |  הצטרפות לרשימה שלי  |  סיפור אמיתי על אביבית  |  
דף הבית >> ניהולי >> חוקי הפורום: ככלי הבית בנוגע לפרסום מתכונים בפורום הרזיה שפויה
 

כללי הבית בנוגע לפרסום מתכונים בפורום קהילת הרזיה שפויה:

א. יש לפרסם אך ורק מתכונים אוטנטיים, שהוכנו, נוסו, נטעמו ונמצאו ראויים על ידי מפרסמ/ת המתכון.

ב. על המתכון לכלול מידות מדוייקות של המצרכים המרכיבים אותו, והוראות הכנה מפורטות. כמה מילות פתיחה המציגות את המתכון יתקבלו בשמחה.

ג. אין לפרסם מתכונים מפורומים או אתרים אחרים ו/או מספרים ו/או שהתפרסמו במקום אחר מבלי לתת קרדיט מלא ליוצר/ת המתכון המקורי.

ד. במידה והמתכון מועתק ממקור אחר ללא כל שינוי: לא היה צורך להתאימו לתקן הרזיה שפויה, יש לקבל בכתב את הסכמתו/ה של יוצר/ת המתכון המקורי לפני פרסומו כאן בפורום.

ה. התמונה של המתכון חייבת להיות תמונה פרטית, ובשום פנים ואופן לא תמונה שהועתקה מהאינטרנט, או נסרקה מספר ו/או ממקור אחר.

ו. מתכונים שיפורסמו בפורום ללא חישבוב מדוייק של אחוזי השומן והערכים תזונתיים: גרמים של פחמימות, חלבונים ושומנים וכולסטרול (מ"ג) - לא יפורסמו באתר מתכוני הרזיה שפויה. ניתן, רצוי ומומלץ בחום רב, להעזר בעמוד מידות ומשקלים שבאתר המתכונים, ובמשתתפי/ות הפורום.

ז. אייקון של "מתכון שפוי" (במידה וזמין) יצורף רק למתכונים עם לא יותר מ-30% שומן!

ח. פרסום המתכון שלכם בקהילת הרזיה שפויה מהווה את הסכמתכם לפרסומו על-ידי תוך מתן קרדיט מתאים בכל מקום שאבחר לרבות חוברות מתכוני הרזיה שפויה, אתר מתכוני הרזיה שפויה: עומדים בתקן © וכיוב' - אלא אם כן יצויין אחרת על-ידכם.

ט. אי עמידה בכללי הבית בנוגע לפרסום מתכונים בפורום קהילת הרזיה שפויה היא על אחריות המפרסם/ת החושפ/ת את עצמו/ה בכך לתביעה על עבירה על חוק זכויות יוצרים.

י. כללי הבית חלים על כל משתתפי פורום קהילת הרזיה שפויה, ללא יוצא מן הכלל. מחובתם של משתתפי/ות פורום קהילת הרזיה שפויה לקרוא את כללי הבית ולעמוד בהם.

תודה 

©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©

מתכונים וזכויות יוצרים – לשון החוק

זכויות יוצרים מגנות על עבודה יצירתית (כתובה או אומנותית). למרות שאני חושבת שבישול הוא אומנות, זה עדיין לא הופך מתכון לכזה היכול להחשב כעבודה בעלת זכויות יוצרים.
"רשימת מצרכים איננה מוגנת בחוק זכויות יוצרים. יחד עם זאת, כאשר מתכון או נוסחא מלווים בהבעה ספרותית ניכרת בצורת הסבר או הוראות, או כאשר מדובר באוסף מתכונים כמו בספר או ספר בישול, יכול להיות בסיס להגנת זכויות יוצרים."    —
The Copyright Office of the US Government
רשימת מצרכים איננה יכולה להיות מוגנת תחת חוק זכויות יוצרים. רעיון, תפיסה, שיטה או דרך עשיית דבר מה אינם יכולים אף הם להיות מוגנים תחת חוק זכויות יוצרים. רק הבעה ספרותית ניכרת הקשורה למתכון יכולה להיות מוגנת תחת חוק זכויות יוצרים. על פי הגדה זו, ומכיוון שאין כל כך הרבה דרכים לומר "להרתיח מים", זה איננו ביטוי יצירתי, גם אופן הכנת מתכון אינו יכול להיות מוגן תחת חוק זכויות יוצרים. אם תיאור ו/או אופן הכנת מתכון כלשהו מועתקים מתוך יצירה ספרותית של מישהו אחר, ישנה כאן הפרה של חוק זכויות יוצרים. יחד עם זאת, גם אם מתכון מקורו במקום אחר, גם אם המצרכים זהים, אם תיאורו ואופן ההכנה שלך מובאים במילותייך שלך, זהו המתכון שלך.

המשיכו לקרוא למידע נוסף.

מהן זכויות יוצרים?
"החוק המטפל בנושא – חוק זכויות יוצרים, 1911 – החוק קובע רשימה של סוגי יצירות שעשויות להיות מוגנות בזכויות יוצרים [סעיף 35 לחוק]. הסעיף הזה הוא סעיף הגדרות.
סעיף 1 מדבר על יצירה ספרותית דרמטית מוזיקלית ואומנותית [ואשר המונחים הללו מוגדרים בסעיף 35]. הרשימה הזו היא סגורה, אך תוכנן של הקטגוריות הללו אינו סגור וכולל שורה ארוכה של הגדרות.
לצד החוק העיקרי, ישנה פקודת זכויות יוצרים. שני החוקים תוקנו עם השנים ועדיין חלים כיום. המצב הוא אבסורדי כי למרות התיקונים עדיין יש סעיפים בשני החוקים הסותרים זה את זה, ובכלל כל הסעיפים מבולגנים ולא מסודרים.
חוק זכויות יוצרים, במקורו נועד לטפל ביצירות הקלאסיות: ספר, מנגינה, שיר, ציור. בית המשפט כיום לא מעסיק עצמו בשאלה "מה הערך הספרותי...". מבחינת בית המשפט, ספר הוא יצירה המובאת לדפוס. אין זה מעניינו אם זה עיתון, ספר טלפונים וכו', כל עוד הם עונים להגדרה, הם יכולים להיות יצירה ספרותית, ואין דרישה לערך אמנותי. למרות זאת יש שני חריגים לדבר זה:
1. מלאכת אומנות – הכוונה לעבודות יד, שלגביהן יש דרישה לערך אמנותי.
2. יצירה אדריכלית – מעין תת קטגוריה של יצירה אמנותית. ישנה דרישה לערך אמנותי.
יצירה שיש לה גילום מוחשי, יכול להיות שיש לה כמה הגנות – למשל יצירה ארכיטקטונית: התוכניות של המבנה יכולות להיות יצירה ספרותית [לעיני בה"מ] והמבנה יכול להיות יצירה אדריכלית.
הפסיקה הכירה במהלך השנים בעוד כל מיני מוצרים כמוגנים בזכויות יוצרים: סיסמת פרסומת קצרה, מדריכים מסווגים, מעגלים חשמליים. גם תוכנת מחשב מוכרת בפסיקה כמוגנת בזכויות יוצרים.

מה מוגן בזכויות יוצרים?

כעיקרון, כל יצירה בה השקיע היוצר מזמנו וממרצו מוגנת על ידי ההגנה על זכויות יוצרים. כאמור, במקורו התכוון החוק להגן על "יצירות" במובן הקלאסי של המילה: יצירה ספרותית, מנגינה, מילות שיר, ציור וכו'. בתי המשפט הרחיבו הגדרה זו בהתאם לתיאוריה הנקראת "תאוריית העבודה" הגורסת על מטרת זכויות היוצרים לעודד יצריה נוספת באמצעות הגנה על כל יצירה בה השקיע היוצר זמן ועבודה, ועל כן כל יצירה שאדם יצר, בין אם פורסמה בספר, בעיתון או באינטרנט, ואפילו אם נכתבה בכתב יד במחברת, מוגנת על-ידי חוק זכויות יוצרים, ובתור שכזו אין להעתיקה ללא רשותו של בעל זכויות היוצרים.
ההגנה היא על הטקסט השלם, וגם על קטעים ממנו, בכל צורה שבה הוא מופיע, בכתב או בדפוס. הגנה דומה ניתנת גם ליצירות גרפיות: צילומים, איורים, שירטוטים, מפות וכו' ויצירות מקוריות אחרות.
הציון "כל הזכויות שמורות" על-גבי יצירה אינו חיוני כדי להקנות זכויות יוצרים לבעל היצירה (ולמעשה הינו מיותר), הזכויות שמורות גם ללא ציון זה.
להגנה על זכויות יוצרים במדיה דיגיטלית (שקל מאוד להעתיקה ולהפיצה) משמשים כלים של ניהול זכויות דיגיטלי".  —
ויקיפדיה, זכויות יוצרים

במילים אחרות, חוק זכויות יוצרים נועד להגן על עבודות אומנות, לא טכניקות כמו מתכונים. זכויות יוצרים מגנות על ביטוי ופיקציה, הן אינן מגנות על רעיונות או שיטות. לשם כך יש לרשום פטנט. יתרה מזאת, זכויות יוצרים מגנות רק על עבודה יצירתית אמיתית, ספרים, סיפורים, חיבורים, מאמרים, יצירות מוסיקליות וכיוב'. בהתאם לזאת, יצירה ספרותית בצורת הוראות או תיאור עשויה להיות מוגנת, אם אפשר יהיה להוכיח שהיא באמת יצירתית:
"בפסק דין שניתן ב-1 בספטמבר 2003 בבית המשפט המחוזי בתל אביב (אסף יעקב נ' איתן ענבר) ניתנה המחשה להיקף ההגנה המוענקת לזכויות יוצרים. במקרה זה תבע מרצה באוניברסיטה תלמיד שהוציא לאור ספר, בטענה שהספר מתבסס על הרצאותיו ועל-כן פוגע בזכויות היוצרים שלו. השופט קיבל את הוכחותיו של התובע בקובעו "הדמיון הקיים בין ההרצאות ובין הספר הוא כזה שאין זה סביר להניח, אלא שהנתבע העתיק מחומר ההרצאות", ופסק שורה של סעדים לתובע, ובהם איסור מוחלט על הפצת הספר. ערעור על פסק דין זה נדחה על ידי בית המשפט העליון." —
ויקיפדיה, זכויות יוצרים
במילים אחרות, מתכון לעוגה בעל שלושה שלבי הכנה בסיסיים (להקציף, לערבב, לאפות) אינו מוגן בזכויות יוצרים, לא משנה כמה היא טעימה, מכיוון שאופן ההכנה ברור מאליו, ולא יצירתי.

מהי עמדתי?
גם אם רשימת מצרכים היא רק רשימת מצרכים,  ולמרות שהרשויות לא חושבות כך
*, אני יודעת כמה יצירתיות אומנותית נדרשת על מנת להוציא תחת ידייך מתכון טעים. יתרה מזאת, מתכוני הרזיה שפויה הם לא סתם אוסף מצרכים ברור מאליו, אלא אוסף מצרכים בכמויות מסוימות וביחס מסויים הנועדו להבטיח תוצאה שפויה שעומדת בתקן הרזיה שפויה ©: מאכל המכיל לא יותר מ-30% שומן מסך הקלוריות. וזה ממש לא דבר של מה בכך.
בקשר להעתקת מתכונים ממקורות אחרים, עמדתי היא ש"מה ששנוא עליך לא תעשה/י לחברך"!
כל מתכון חייב להיות אוטנטי, ובמידה ולא יש לתת קרדיט מלא למקור, בדיוק כפי שאני מבקשת מאחרים המשתמשים במתכונים שמפורסמים כאן.
דינו של מתכון שיתברר שהועתק ממקור אחר ללא ציון קרדיט וללא קבלת רשותו/ה המפורשת של בעל/ת המתכון בכתב, להמחק מאתר המתכונים. מי שהביא/ה את המתכון לפרסום פרסמ/ה באתר מתכוני הרזיה שפויה חושפ/ת את עצמו/ה בכך לתביעה על עבירה על חוק זכויות יוצרים. (אותו כנ"ל לגבי התמונות המלוות את המתכונים.)
נא לקרוא את חוקי הפורום בענין זה.

אם נתקלתם באתר זה בעבירה על חוק זכויות יוצרים במתכון שהועתק ממקור אחר ללא מתן קרדיט מתאים,
אנא
צרו קשר בציון שם מדוייק של המתכון וכתובתו באתר (URL) על מנת שאוכל לטפל בעניין. 

* אני נוטה להאמין שעמדת הרשויות הקובעת שמתכון אינו עבודה יצירתית בעלת ערך, קשור לעובדה שעד לא מזמן בישול היה נחלתן הבלעדית של נשים. מושפעים גם מתפיסות וערכי החברה שלא מחשיבה כל מלאכת בית של נשים כעבודה, ולכן איננה בעלת ערך, לא כל שכן – יצירתית.
 

©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©


Go Back  Print  Send Page

| הוספה למועדפים הפוך לעמוד הבית | מפת האתר | ספר אורחים |
שרותים | אישה בתוך אישה בי"ס להורים | אודות סמדר פרגר | תרומה |

  [ ^חזרה^]

בנימה אישית |  לשון החוק  |  תנאי שימוש |  מתכונים וזכויות יוצרים |  כללי הבית בנוגע לפרסום מתכונים |  תקנון חנות וירטואלית

למשרד הוירטואלי

*** האתר מומלץ לצפיה באמצעות דפדפן אקספלורר או פיירפוקס ***

הרזיה שפויה - אתר הבית של סמדר פרגר


הרזיה שפויה © אתר הבית של סמדר פרגר
 התכנים באתרי הרזיה שפויה מיועדים למטרות מידע בלבד ואינם מהווים בשום אופן כלי טיפולי
או איבחוני, או באים להחליף טיפול רפואי או פסיכולוגי.


 
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מתכני האתר ללא קבלת הסכמה בכתב ומראש. כל חומר המופיע באתר ניתן להורדה ושימושו החופשי מותנה בחוקי זכויות יוצרים. חל איסור מוחלט לשנות, לפרסם, למכור ו/או להפיץ כל חומר שהורד מהאתר בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש בכתב ומראש. הרחבה...

sane-way.com
למרות הלשון שבה אני משתמשת באתר זה היא לשון נקבה,
אין לראות בכך פנייה רק לנשים,
כשם שפנייה השגורה בלשון זכר,
במקרים רבים איננה פנייה רק לגברים.האתר עודכן לאחרונה בתאריך: 2.7.2018

ISMHO - Smadar Prager is a Member of International Society for Mental Health Online

Official PayPal Seal

    

Locations of visitors to this page

    Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
  היום כל אחד יכול לבנות אתר באינטרנט. לחצו כאן לפרטים 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לייבסיטי - בניית אתרים